Admit Lists

Creative Writing Class Lists, Spring 2015

Please Note: Attendance at the first meeting of creative writing courses is mandatory.  If you do not show up for the first class, your spot may be given to someone else.


ENGL BC3106: Fiction and Personal Narrative

(W 4:10-6)
Instructor: K. Zambreno

Class List:

Mia Santiago
Mabel Taylor
Isabel Lasker
Shira Lerner
Brea Salim
Meredith Baughman
Amanda Breen
Elizabeth Dresser-Kluchman
Isabel Finley
Margot Gardin
Noa Kattler Kupetz
Cecilia Reyes

Waitlist:

Leanne Fitzner
Dagan Brown

 


ENGL BC3108: Introduction to Fiction Writing

(R 12:10-2)
Instructor: M. Field

Class List:  

Katharine Lasell
Ornella K. Friggit
Kataeya Wooten
Nora Rose Mueller
Chaya Himmelman
Tina Zhuangchen Shan
Annah Margerite Overly
Gabriela N. Hoberman
Caroline Hirsch
Xiomara Torres 


ENGL BC3110: Introduction to Poetry Writing

(W 11-12:50)
Instructor: S. Hamilton

Class List:  

Laetitia Duler
Jessica Gregory
Caroline Kaplan
Nadia Naomi Mbonde
Alexandra Morrel
Sara Heiny
Chloe Morris
Samantha Ong
Lena Rubin
Melanie Silverman
Tova Kamioner
 

ENGL BC3114: Playwriting II

(R 4:10-6)
Instructor: K. Tolan

Class List:  

Madeline Pages
Ethan Che
Miya Matsumoto Lee
Jianna S. Maarten
Alay Syed
Yassaman Moazami


ENGL BC3116: Story Writing II

(T 6:10-8)
Instructor: M. Gordon

Class List:  

Luna Adler
Naomi Blech
Danielle Braha
Christina Ellsberg
Lily Fishman
Hannah Kofman
Kathryn Lee
Ikem Leigh
Clare Pearson
Allia Persico-Shammas
Zora Shaw
Sarah Shermyen

Wait List:

Victoria Campa
Elena Nicolaon
Aletta HIemston


ENGL BC3120.2: Creative Non-Fiction: Making Facts Sing

(T 10:10-12)
Instructor: A. Horowitz

Class List:  Please note: this class is still accepting applications.

Chloe Kunstler
Emily Litt
Alexandra Reale
David Spinosa
Erin Wong
Mudi Liang
Linh Thuy Nguyen
Julie Moon


ENGL BC3120.3: Creative Non-Fiction: Gendered Memoir

(W 12:10-2)
Instructor: J. Boylan

Class List:

Gabrielle Noone
Olivia Balderes
Austen Tosone
Michele Waters
Madeline Taylor
Talia Lakritz
Mary Edwards
Shelby Brody
Stephanie Kelly
Rivka Holzer
Carly Ginsburg
Nicola Payne

Waitlist:

Isabella Boundy
Deborah Secular

 


ENGL BC3125: Advanced Poetry Writing II

(W 9-10:50)
Instructor: S. Hamilton

Class List:  

Annie Diamond
Cathy Guo
Annabella Hochschild
Geneva Hutcheson
Caroline Lang
Audrey Larkin
Sophie Neiman
Amelia Pitcherella
Daniel Michael Tompkins
Irina Teveleva
Hannah Williams
 

ENGL BC3126: Advanced Projects in Prose Writing

(T 12:10-2)
Instructor: J. Boylan

Class List:

Sauleha Kamal
Alexandra Horn
Haris Durrani
Evangeline Delgado
Tara Coury
Adina Appelbaum
Juno McCallum
Emma Arett
Juliana Brandano
Jenny Payne
Jessica Pflugrath
Ilana Greenspan


page last updated 1/20/15